#konkordOut

Czas wypowiedzieć konkordat ze Stolicą Apostolską. Chcemy Polski wolnej – także od roszczeń Kościoła. Rozpoczynamy kampanię zbierania podpisów pod petycją w tej sprawie. Podpisz ją w formularzu poniżej.

Co jeszcze możesz zrobić?

  1. Udostępnij tę petycję na swoich social mediach.
  2. Nagraj wypowiedź filmową na swoje social media o treści:
    „Ja, imię i nazwisko, obywatel/obywatelka Polski, wypowiadam konkordat”
    Podaj link do petycji i użyj hashtagu #konkordOut
  3. Wesprzyj tę kampanię finansowo (pieniądze pójdą na promocję w mediach i wsparcie prawne):

    Numer konta bankowego: 95 1140 2004 0000 3702 8568 3486

    Kliknij tu:
Umieść to zdjęcie w tle na swoim profilu na FB

Treść petycji:

List otwarty, petycja do Marszałka Sejmu RP.

Kraków, 5 lipca 2025

My, obywatelki i obywatele, zwracamy się do Sejmu RP z żądaniem wypowiedzenia konkordatu ze Stolicą Apostolską. Chcemy Polski wolnej.

Niżej podpisani:

  1. Rafał Betlejewski, Gdańsk
  2. Grzegorz Łoziński, Zawiercie
  3. Marta Kabara-Dziadosz, Dębica
  4. Katarzyna Skręt, Kraków
  5. Jolanta Seifried, Kraków
  6. Michał Uryga, Wadowice
  7. Anna Kieres, Kraków
  8. Jacek Marszalik, Kraków
  9. Paweł Pilch, Kraków
  10. Berenika Maślińska, Kraków
  11. Dorota Guzik, Kraków
  12. Michał Jerzy Różankowski, Kraków
  13. Paweł Żołnierczyk, Kraków
  14. Adam Jaśkow, Kraków


Razem z nami to żądanie stawiają:

  1. Fundacja imienia Kazimierza Łyszczyńskiego
  2. Stowarzyszenie Wszechnicy Oświeceniowo-Racjonalistycznej
  3. Partia Zieloni

Dlaczego trzeba wypowiedzieć konkordat?

  1. Niedostosowanie do realiów demokratycznych: konkordat został podpisany w sytuacji, gdy polskie społeczeństwo nie miało pełnej zdolności demokratycznej i nie został poddany rzetelnej społecznej ocenie. Czasy się zmieniły – konkordat także musi się zmienić.
  2. Zasada świeckości państwa: domagamy się świeckiego państwa, natomiast konkordat zaburza tę zasadę a praktyka prawna faworyzuje Kościół katolicki, podważając zasadę bezstronności światopoglądowej państwa (art. 25 Konstytucji RP).
  3. Religia w systemie edukacji: nauczanie religii katolickiej w szkołach i przedszkolach (często w środku planu lekcji) oraz finansowanie tych zajęć z budżetu państwa budzi nasz sprzeciw – zaburza proces edukacyjny i wprowadza segregację uczniów ze względu na wyznanie. Państwo powinno także zaprzestać finansowania katolickich szkół wyższych.
  4. Nierówność wobec innych wyznań i światopoglądów: Kościół katolicki ma uprzywilejowaną pozycję prawną i instytucjonalną względem innych związków wyznaniowych i grup światopoglądowych.
  5. Wpływ Kościoła na politykę i życie publiczne: konkordat wzmacnia pozycję Kościoła w sferze publicznej i politycznej, co prowadzi do nacisków na prawodawstwo, np. w sprawach aborcji, edukacji czy równości płci. Należy wprowadzić wyraźny zakaz ingerowania Kościoła katolickiego w proces wyborczy i partyjny.
  6. Nieprzejrzystość finansów Kościoła: brak przejrzystości w finansowaniu działalności Kościoła z budżetu państwa (Fundusz Kościelny, dotacje na renowacje, kapelani w instytucjach publicznych) uniemożliwia państwu nadzór nad wydatkowaniem środków publicznych.
  7. Brak wzajemności: umowa zawiera jednostronne zobowiązania Polski wobec Stolicy Apostolskiej, które nie są w pełni zrównoważone adekwatnymi zobowiązaniami Kościoła.