
Czas wypowiedzieć konkordat ze Stolicą Apostolską. Chcemy Polski wolnej – także od roszczeń Kościoła. Rozpoczynamy kampanię zbierania podpisów pod petycją w tej sprawie. Podpisz ją w formularzu poniżej.
Co jeszcze możesz zrobić?
- Udostępnij tę petycję na swoich social mediach.
- Nagraj wypowiedź filmową na swoje social media o treści:
„Ja, imię i nazwisko, obywatel/obywatelka Polski, wypowiadam konkordat”
Podaj link do petycji i użyj hashtagu #konkordOut - Wesprzyj tę kampanię finansowo (pieniądze pójdą na promocję w mediach i wsparcie prawne):
Numer konta bankowego: 95 1140 2004 0000 3702 8568 3486
Kliknij tu:

Treść petycji:
List otwarty, petycja do Marszałka Sejmu RP.
Kraków, 5 lipca 2025
My, obywatelki i obywatele, zwracamy się do Sejmu RP z żądaniem wypowiedzenia konkordatu ze Stolicą Apostolską. Chcemy Polski wolnej.
Niżej podpisani:
- Rafał Betlejewski, Gdańsk
- Grzegorz Łoziński, Zawiercie
- Marta Kabara-Dziadosz, Dębica
- Katarzyna Skręt, Kraków
- Jolanta Seifried, Kraków
- Michał Uryga, Wadowice
- Anna Kieres, Kraków
- Jacek Marszalik, Kraków
- Paweł Pilch, Kraków
- Berenika Maślińska, Kraków
- Dorota Guzik, Kraków
- Michał Jerzy Różankowski, Kraków
- Paweł Żołnierczyk, Kraków
- Adam Jaśkow, Kraków
Razem z nami to żądanie stawiają:
- Fundacja imienia Kazimierza Łyszczyńskiego
- Stowarzyszenie Wszechnicy Oświeceniowo-Racjonalistycznej
- Partia Zieloni
Dlaczego trzeba wypowiedzieć konkordat?
- Niedostosowanie do realiów demokratycznych: konkordat został podpisany w sytuacji, gdy polskie społeczeństwo nie miało pełnej zdolności demokratycznej i nie został poddany rzetelnej społecznej ocenie. Czasy się zmieniły – konkordat także musi się zmienić.
- Zasada świeckości państwa: domagamy się świeckiego państwa, natomiast konkordat zaburza tę zasadę a praktyka prawna faworyzuje Kościół katolicki, podważając zasadę bezstronności światopoglądowej państwa (art. 25 Konstytucji RP).
- Religia w systemie edukacji: nauczanie religii katolickiej w szkołach i przedszkolach (często w środku planu lekcji) oraz finansowanie tych zajęć z budżetu państwa budzi nasz sprzeciw – zaburza proces edukacyjny i wprowadza segregację uczniów ze względu na wyznanie. Państwo powinno także zaprzestać finansowania katolickich szkół wyższych.
- Nierówność wobec innych wyznań i światopoglądów: Kościół katolicki ma uprzywilejowaną pozycję prawną i instytucjonalną względem innych związków wyznaniowych i grup światopoglądowych.
- Wpływ Kościoła na politykę i życie publiczne: konkordat wzmacnia pozycję Kościoła w sferze publicznej i politycznej, co prowadzi do nacisków na prawodawstwo, np. w sprawach aborcji, edukacji czy równości płci. Należy wprowadzić wyraźny zakaz ingerowania Kościoła katolickiego w proces wyborczy i partyjny.
- Nieprzejrzystość finansów Kościoła: brak przejrzystości w finansowaniu działalności Kościoła z budżetu państwa (Fundusz Kościelny, dotacje na renowacje, kapelani w instytucjach publicznych) uniemożliwia państwu nadzór nad wydatkowaniem środków publicznych.
- Brak wzajemności: umowa zawiera jednostronne zobowiązania Polski wobec Stolicy Apostolskiej, które nie są w pełni zrównoważone adekwatnymi zobowiązaniami Kościoła.